bo.perhegrigh.ru

"Ljudska" to gelada majmuna,

Već nekoliko godina, istraživač Tor Bergman (Thore Bergman) iz University of Michigan (SAD) gledanje majmuna-gelada. Kao rezultat ovih zapažanja, naučnik je zaključio da su majmuni da komuniciraju jedni s drugima koristeći skup karakterističnih tjelesnog kažnjavanja djece zvukova koji su strukturno sasvim sposoban da bude počecima ljudskog govora!

Zanimljivo je da je gelada raspravljalo na tom sastanku?

"Došao sam u Etiopiji i počeo da prati Majmuni u 2006. godini. Prvih sedmica Uvijek sam mislio da iza mene koja govori. Okrenula sam se naglo, ali iza mene su bili samo majmun-gelada. Sjećam se dobro kako sam osjetio u tih dana - Nisam bio pri sebi "- kaže američki istraživač.

Nešto kasnije, Thor je došao do zaključka da je tako sličan govor majmuna Ljudski Zvukovi kreirane pomoću čestih tjelesnog kažnjavanja djece usana. Njegov jednostavan ga koristi gelada za komunikaciju sa susjedima.

"Kao rezultat mog naučnog istraživanja, došao sam do zaključka da je gelada majmuna, ima mnogo zajedničkog s ljudskim govorom. Barem sa svojom bazom komponentu. Moje mišljenje svjedoči u korist verzija da je naš govor bi moglo izaći iz takve "udariti", tj gelada indirektno potvrdio da je osoba mogla doći od majmuna "- kaže Tor Bergman u intervjuu naučnom časopisu Current Biology.

U međuvremenu, američki istraživač nije odmah povukao paralelu između ljudskog govora i tjelesnog kažnjavanja djece gelada. Tom je rekao da je za prvi put primetio neke sličnosti oko godinu dana. Amerikanac čak pucao nekoliko videa, koje možete jasno vidjeti u načinu na koji pametno majmuna komuniciraju jedni sa drugima:

Nažalost, naučnici nisu uspjeli odgonetnuti zamršene dijaloga majmune. Uprkos očiglednom primitivnost gelada govor, to je vrlo raznolik. Tako da komuniciraju jedni s drugima majmuni ne samo posezala za tjelesnog kažnjavanja djece, ali i različite krici i jauci.

Udio u društvenim mrežama:

Povezani

bo.perhegrigh.ru
Pitanja vet Glodavci Zdravlje i njegu Mačke Korisno je znati Papagaji Ptice Riba Psi Farma Hrčci Egzotičan Miscelanea